Na místě dřívějšího pohřebiště nechal od poloviny do konce 16. století vystavět hrobky Moulay Ahmed El-Mansour ad-Dahbi. Uvnitř velice příjemné obezděné zahrady odpočívají ve dvou mauzoleích 4 sultáni a 62 členů jejich rodin. Prosté hroby dvořanů leží ve stínu palem, mandarinkovníků a durmanů.
Dnes jsou Saadovské hrobky patrně největší pýchou jižní části Marrakeshe. Sál dvanácti sloupů v hlavní hrobce je považován za nejdokonalejší architektonické dílo maurské epochy. Stěny nekropole jsou zdobené odstíněnými mnohobarevnými kachlovými mozaikami, štukovými vlysy s nápisy a propletenými arabeskami, to vše vytváří dekor filigránské krásy. Pod vyřezávanou kupolí z pozlaceného cedrového dřeva, podepřenou dvanácti monopolitními sloupy z bílého carrarského mramoru se třpití tři sarkofágy,
v nichž odpočívá sultán Ahmed El-Mansour, jeden jeho syn a jeden jeho vnuk. V stalaktitovém výklenku menšího mauzolea je pohřbena stavebníkova matka Lalla Messaouda a dvorní dámy. Vysokou dětskou úmrtnost dokládá mnoho dětských hrobů.
|