Header image  
CESTA PO MAROKU  
  dnes je stránka aktualizována 20.2.2007

 
 
Koutoubia



Vlevo minaret Koutoubia, vpravo koubba Ba'adiyn

77m vysoký pískovcový minaret mešity Koutoubia je skvostem almorávidského umění a byl vzorem pro Giraldu v Seville a Hasanovu věž v Rabatu. Koutoubia je tedy nejstarší z této triády věží mocné říše Almohadů. Stavbu začal Abd al-Mu'min v roce 1158 a dokončil ji jeho vnuk Abu Youssef Yakúb al-Mansour v roce 1199. Při stavbě byl zachován pětinásobný poměr výšky k šířce základny. U vrcholu je široký pruh keramické mozaiky. Z vrcholu vyrůstá pyramidální vroubkovaný merlon (cimbuří). Dvě mosazné koule na vrcholu minaretu (darj w ktarf - tvář a rameno) mají za úkol chránit stavbu před zloději a rabováním. Klasický přísný almohadský styl s těmito prvky je dodnes závazný pro maghrebské sakrální stavby.
Minaret Koutoubia je slavnější než mešita, ke které patří. Ta byla přestavěna v pozdější době, neboť původní menší mešita nesměřovala k Mekce. Za zavřenými portály mešity se ukrývá 17 lodí. Jejich podkovovité oblouky podpírají hlavice sloupů s rostlinným dekorem.
Vedle věže je koubba Ba'adiyn postavená pro Lallu Zohru Bint el-Kouch (17. století), dceru knížete z černé Afriky, která se stala uctívanou světicí. Koubba je jednou z mála almorávidských staveb, které se zachovaly do dnešních dnů v nezměněné podobě.
Koutoubia je výborným orientačním bodem, neboť je vidět nejen z celé mediny, ale i z celé plošiny Haouz.


Vlevo bílá Koubba Ba'adiyn vedle minaretu Koutoubia.


Mešita Koutoubia


Spát i žebrat se smí i v mešitě.


Okolí mešity Koutoubia.


Minaret Koutoubia je vidět z širokého okolí a také z náměstí Djemaa El Fna.